info@canecorsoturkey.org

Kimden Cane Corso Almalıyım?

Kimden Cane Corso Almalıyım?

KİMDEN CANE CORSO YAVRUSU ALMALIYIM !

Öncelikle Şeceresiz Köpek Almayınız. Şeceresiz yavru kazı kazan ile zengin olmaya çalışmak gibidir. Şeceresiz bir yavru olmak ile ileride sizi;  sağlık, karakter ve beraber yaşam konusunda çok üzecek bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Yeni bir Cane Corso sahibi olmak isteyenlere önerimiz aşağıdaki soruları dikkate almanız ve bu konularda size en DOĞRU ve TATMİN EDİCİ yanıtları veren bir üreticiden yavru almanızı önemlidir.

Üretici kişi Cane Corso Irk Derneğine ve KIF’a üye bir üreticimidir? Cane Corso ırkı adına ne kadar süredir planlı bir üretim geçmişi vardır?
Üreticiye ait damızlık köpeklerinin geçerli Irk Standardı Yarışmalarında katılım ve başarı geçmişi mevcut mu? Bunun yanında köpekleri ile iş köpekleri organizasyonlarında (SKS, Obedience, BH, Agility vb. yer alması da çok değerlidir.
Üretici Cane Corso ırkına ait ırk standartlarını biliyor mu?
Üretici Cane Corso ırkının sağlıklı sürdürülebilirliğini gerçekten hedefliyor mu?
Yapılan üretimlere ait yavrular üreticinin geliştirdiği bir soy geçmişine ait midir?
Üretici pet kalite mi? yoksa Show kalite mi yavru üretimi hedefliyor?
Üretici tüm sorularınızı cevaplamak için isteklimi?
Üreticiye ait damızlıkların genel sağlık durumları iyimi?
Üreticiye ait damızlıklar ırk ile ilgili genetik olarak bir sonraki nesle iletilebilecek bir hastalık taşıyor mu?
Üretici damızlık olarak kullanılan köpeklerinde kalça röntgeni vb. sağlık taramaları yapılmış mı? Bu taramalara ait sonuçları sizlere evrak olarak sunabiliyor mu?
Üretici damızlık olarak kullanılan köpeklerinin karakterleri hakkında bilgiye sahip mi?
( Cane Corso ırkı büyük, güçlü ve dominant karakterli bir ırktır ve ilk kez köpek besleyecek kişilere veya herkese tavsiye edilmeyebilir.)

Üreticinin pet kalite yavru üretimi hakkında ki görüşleri nedir? ( Pet kalite, ilerde damızlık olarak kullanımı uygun değildir anlamında kullanılmaktadır) Fakat en büyük beklenti beklenen çiftleşmelerden de pet kalite yavru alınması çok mümkündür.
Sahiplendirilme işlemi sırasında her iki tarafın( üretici ve yeni sahip) imzasının bulunduğu, tüm hak ve sorumlulukların açık ve net olarak belirtildiği bir sözleşme eşliğinde mi gerçekleşiyor?
Üreticinin köpeklerinin bulunduğu ortamı ziyaret ettiniz mi? Damızlıklar ve yavrular gerekli şartların sağlandığı, hijyenik ve konforlu ortamlarda mı bulunmaktalar? (Lütfen yavrunun barındığı ortamı, anne ve babasını görmeyi talep ediniz.)
Üretici bir yıl içerisinde kaç adet üretim yapmakta? Yıl içerisinde aynı dişiyi bir den fazla eşleşme de kullanıyor mu? ( Dişiler her tekrar eden dönemin de eşleşme de kullanılmamalıdır.)
Üretilen ve sahiplenmenin yapılacağı üretim planlı bir üretim mi? Dişi ve erkek damızlık seçilirken ırkın bir sonraki batın da gelişmesi hedeflendi mi?
Sahiplendirilecek yavrunun fiziksel ve karakter olarak iyi gelişimi için anne ve kardeşlerinin yanında yeterince bulunmuş mu? Güncel aşı programı düzenli uygulanıyor mu? Üretici köpeklerde estetik amaçlı kuyruk ve kulak kesimini uyguluyor mu? ( 2015 yılı Ocak ayından itibaren doğan yavrularda estetik amaçlı kuyruk kulak kesimi yasaklanmıştır. Ülkemizde KiF tarafından düzenlenen ırk standartları organizasyonlarına katılımı yasaktır. Yavrular anne yanında 8. haftaya kadar barınmalıdır. )
Üretici Show ve pet kalite olarak yavrularını sınıflandırmış ise buna nasıl karar verdiği hakkında bilgilendirme yapıyor mu?
Üreticinin sahiplenme sonrası köpeğin gelişimi ve sosyalleşmesi adına bilgilendirme desteği verebilecek mi?
Pet Marketlerden, çok fazla ırk üreten yerlerden, yavruyu size satabilmek için hep istediğiniz beklediğiniz yanıtları veren yerlerden yavru sahiplenilmesi tavsiye edilmemektedir. İyi bir üretici için yavrusunun satışı değil nereye gittiği önemlidir.
 

Sahiplenilecek yavru veya yetişkin köpek ile ilgili yukarıda ki sorulara yanıt verebilen yetiştiricileri tercih ediniz.  Şüpheli bir durum karşısında lütfen farklı üreticiler araştırınız.

Cane Corso ırkı sosyalleşme, eğitim ve bol miktarda sevgi ihtiyacı olan bir ırktır. Bugün sahiplenilen 8 haftalık bir yavru hızlı bir şekilde büyüyüp ihtiyaçları artan bir köpek olacaktır. Tüm ihtiyaçlarını karşılayamayacağınız, zaman ve enerji harcayamayacağınız bir hayvan lütfen sahiplenmeyiniz.

 

 

Search